Sa prof. dr Marinom Nikolić-Đurović, iz Klinike za endokrinologiju, dijabetes i bolesti metabolizma Univerzitetskog kliničkog centra Srbije razgovarali smo zbog čega se osteoporoza javlja i šta treba da rade osobe koje su u riziku.
Šta osteoporoza predstavlja?
Osteoporoza je oboljenje koje se ispoljava smanjivanjem gustine kostiju, što dovodi do njihove poroznosti i na taj način se značajno povećava rizik od preloma. U svetu je 2002. godine registrovano 44 miliona žena starosti preko 50 godina, koje su imale malu koštanu masu (oko 25%). Procenjeno je da se prelomi uzrokovani osteoporozom u svetu javljaju na svake tri sekunde.
Kada se osteoporoza javlja?
Iako su žene u većem faktoru rizika, poslednjih godina sve je veći i broj muškaraca sa ovim hroničnim oboljenjem. Svaka treća žena i svaki peti muškarac posle 50. godine života dobiju prelom kosti kao posledicu osteoporoze.
Osteoporoza najčešće nastaje kod žena posle menopauze, kao posledica nedostatka hormona estrogena i tada je reč o primarnoj osteoporozi. Sekundardna osteoporoza nastaje kao posledica nekih drugih oboljenja (najčešće endokrinih, hematoloških, oboljenja digestivnog trakta) ili hronične primene određenih lekova (najčešće kortikosteroida).
Prelomi kostiju usled osteoporoze
Osteoporozu nazivaju još i ,,nema bolestʼʼ zbog toga što se kod najvećeg broja pacijenata ne javljaju nikakvi simptomi, dok ne dođe do spontanog preloma kostiju. Kvalitet života ljudi sa osteoporozom znatno je narušen. Žene starije od 45 godina, koje zbog osteoporoze dobiju prelom kosti, mogu provesti više vremena u bolnici nego žene koje boluju od drugih teških bolesti poput dijabetesa, srčanih oboljenja ili karcinoma dojke.
Najčešća mesta nastanka preloma su ručni zglob, nadlaktica, kuk, vrat butne kosti i kičma, što za posledicu ima pojavu jakog bola, smanjenu pokretljivost, a povremeno čak i smrtni ishod, naročito kada su u pitanju prelomi kuka i to kod starijih osoba.
Pokazano je da prelom kuka u prvoj godini od nastanka preloma, dovodi do smrtnog ishoda u 20% slučajeva, dok 80% pacijenata ne može samostalno da obavljaju bar jednu svakodnevnu aktivnost. Time se značajno narušava ne samo kvalitet života kod osobe sa prelomom, već i kod članova porodice.
Osteoporoza i prevencija
Prevencija osteoporoze počinje u detinjstvu, kada je bitna uloga roditelja da svojoj deci ukažu na važnost pravilne ishrane i značaj redovne fizičke aktivnosti. Naravno, vrlo je važno izbegavati pušenje i unos alkohola, što takođe može značajno da utiče na kvalitet kosti. Osnovni zadatak prevencije je razvoj snažnih kostiju i sprečavanje nastanka osteoporoze u starijoj životnoj dobi.
Faktori rizika za nastanak osteoporoze
Postoje faktori rizika za nastanak osteoporoze na koje ne možemo uticati, kao što su nasledna predispozicija, pol (žene češće oboljevaju od osteoporoze), rasa (bela rasa je podložnija nastanku osteoporoze). Međutim, postoje i faktori koji zavise od nas i jako je bitno uticati na njih. Smanjenjem telesne težine, redovnim vežbanjem, prestankom pušenja, prekidom konzumiranja alkohola, kao i redovnim unošenjem vitamina K2 i D3 možemo u velikoj meri sprečiti nastanak osteoporoze, a samim tim i preloma.
Pokazano je da je vitamin D pored uloge u održavanju zdravlja kosti, važan i za održavanje normalne funkcije mišića. Pokazano je da se sa godinama mišićna masa, a samim tim i funkcija mišića značajno smanjuje, naročito kod osoba koje se ne bave fizičkom aktivnošću i koje imaju deficit vitamina D. Svojim dejstvom na mišićnu funkciju, vitamin D utiče i na održavanje bolje ravnoteže i na taj način smanjuje rizik od pada i nastanka preloma.
K2D3® VIVA
Kao što je već pomenuto, važan deo prevencije nastanka i razvoja osteoporoze je redovno unošenje vitamina K2 i D3, ali je važno naglasiti da oni najbolje deluju zajedno te da suplementacija preparatom K2D3® VIVA efikasnija nego kada se ovi vitamini koriste pojedinačno.
Zbog toga svojima pacijentima uvek preporučujem preparat K2D3® VIVA. On pruža najveću dozu vitamina K2 (90 mcg) i to u obliku MK7 koji ima dokazano najduže dejstvo.
Vitamin D3 se u proizvodu K2D3® VIVA nalazi u dozi od 2000 IJ. Budući da je rastvorljiv u mastima, svaka pojedinačna doza kapsulirana je u SOFT GEL kapsulu, što omogućava bolju apsorpciju.
Važno je da znamo da je osteoporoza „tiha bolest“. Često i ne znamo da imamo problem dok se ne desi pad i sa njim i neizbežan prelom. Nažalost, prelomi, posebno u starijim godinama, neretko označavaju i početak nepovratnog opadanja kvaliteta života. Ne čekajte da se situacija iskomplikuje. Krenite na vreme.